Tablet – to pojęcie znane dziś już chyba każdemu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że tablet graficzny różni się od tego standardowego. To rodzaj urządzenia dedykowanego dla profesjonalistów, ale i amatorów, którzy zajmują się grafiką komputerową, obróbką zdjęć, czy też ich tworzeniem. Jaki tablet będzie najodpowiedniejszy do wykonywania tej kreatywnej pracy? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Tablet graficzny – co to takiego?
Na samym początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest tablet graficzny i do czego służy. Tablet graficzny to urządzenie, dzięki któremu można tworzyć projekty CAD, mapy, schematy przestrzenne, grafiki, rysunki dowolnej treści, a także obrabiać zdjęcia i obrazy. Dzieje się tak, ponieważ pozwala ono swobodnie rysować, daje artyście dużo większą niż tradycyjna myszka wolność artystyczną oraz precyzję w zakresie przygotowania rysunków technicznych. Tablet graficzny to urządzenie, z którego korzystają osoby zajmujące się reklamą, graficy, inżynierowie, technicy, a także artyści. Pozwala on na dużo większą precyzję w działaniu i otwiera przed użytkownikiem całe spektrum nowych rozwiązań i możliwości. Na rynku dostępne są różne rozwiązania kryjące się pod ogólną nazwą – tablet graficzny do rysowania. Ogólnie rzecz ujmując, ich cel działania jest taki sam, różni je jednak sposób, w jaki działają i zapewniają możliwość kreatywnej pracy użytkownikom. Tablety te można ogólnie podzielić na:
- Klasyczny tablet graficzny składający się z podkładki z powierzchnią roboczą, która odzwierciedla proporcje monitora, dwoma przyciskami i rysikiem. Do połączenia mogą służyć komputery bądź smartfony.
- Interaktywny ekran piórkowy z wyświetlaczem LCD, który jest połączeniem klasycznego tabletu graficznego i monitora dotykowego. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę natychmiastowego podglądu efektów pracy bez konieczności łączenia z urządzeniem zewnętrznym.
W jaki sposób działa tablet graficzny?
Działanie tabletu graficznego nie jest skomplikowane, zalicza się on raczej do dość prostych urządzeń technologicznych. Tablet graficzny składa się przede wszystkim z podkładki będącej przestrzenią roboczą, po której rysuje się specjalnym rysikiem. Rezultaty pracy są widoczne w czasie rzeczywistym na ekranie komputera lub laptopa. Tablet graficzny podłącza się do komputera czy laptopa za pomocą kabla lub bezprzewodowo. Jak już pisaliśmy powyżej, są również tablety graficzne z wyświetlaczem, pozwalają one oceniać efekt pracy bezpośrednio na urządzeniu. Wspomniana podkładka i rysik tabletu graficznego to odpowiedniki kartki lub płótna i narzędzia malarskiego. W zależności od używanego oprogramowania rysik zastępuje pędzel, kredkę, ołówek, kredę, itp. Tablet graficzny pozwala na pełną swobodę dokonywania korekt, zmieniania kolorystyki, wymazywania czy przenoszenia wybranych fragmentów obrazu.
Jak wybrać tablet graficzny? Najważniejsze parametry
Najważniejsze parametry, na które koniecznie musimy zwrócić uwagę bez względu na to, czy wybieramy tablet graficzny dla początkujących, czy zaawansowanych:
- Powierzchnia robocza i proporcje
Musimy pamiętać o tym, aby powierzchnia robocza dokładnie odzwierciedlała parametry monitora. Takie dopasowanie pozwoli na dokładną pracę nad nawet najmniejszymi detalami. Im większa jest dysproporcja pomiędzy rozmiarami monitora a powierzchni roboczej, tym bardziej niewygodna praca. Przestrzeń robocza tabletu graficznego odpowiada całej powierzchni ekranu, tak więc przesuwanie piórkiem w danym obszarze spowoduje przesunięcie kursora w tym samym miejscu na monitorze.
- Rozmiar
Rozmiar tabletu graficznego powinien być jak najlepiej dopasowany do potrzeb użytkownika. Tablet rozmiaru A4 będzie świetny dla osób początkujących, A5 przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Natomiast tablet o rozmiarze A6 to urządzenie przeznaczone dla doświadczonych projektantów, którzy wykonują wyjątkowo dokładne operacje.
- Dokładność rysika i wysokość odczytu
Tablet graficzny podłączany do komputera powinien mieć dokładność rysika wynoszącą maksimum 0,5 mm, a optymalnie, jeśli będzie miał 0,25 mm. Im niższa wartość, tym większa dokładność.
Wysokość odczytu to natomiast parametr, który wskazuje, na jaką odległość należy zbliżyć piórko do powierzchni roboczej, aby tablet je odczytał i przeniósł zachowanie na monitor. Zazwyczaj jest to 9–10 mm.
- Próbkowanie i czułość nacisku
Próbkowanie to inaczej prędkość odczytu rysika, a więc określenie jak dokładnie odwzorowywane są przez tablet szybkie ruchy. Im wyższy parametr, tym dokładniejsze odwzorowanie ruchów.
Czułość nacisku to parametr, który określa odwzorowanie siły nacisku rysika. Im wyższy, tym lepiej.
Podsumowując, tablet graficzny to nieodłączny dziś element pracy projektanta, grafika czy fotografa. Pozwala na szybkie i sprawne przeniesienie pracy na ekran komputera bądź samego tabletu za pomocą zsynchronizowanego rysika. Może być także świetnym narzędziem młodego artysty zaczynającego dopiero swoją przygodę z grafiką komputerową.