Technologia LED to inaczej elementy elektroniczne emitujące światło. Przekształcają one energię elektryczną bezpośrednio w strumień światła poprzez wykorzystanie ruchu elektronów wewnątrz diody. Swoją rosnącą popularność zawdzięczają przede wszystkim niskiemu zużyciu energii. Dlatego tak chętnie wykorzystywane są w przemyśle. Jakie lampy przemysłowe LED wybrać i czym kierować się podczas zakupu?
Zastosowanie oświetlenia LED w branży przemysłowej
Technologia LED wykorzystywana jest powszechnie w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Ogromne znaczenie ma jednak również dla szeroko pojętej branży przemysłowej. Lampy przemysłowe LED wykorzystywane są obecnie na ogromną skalę do oświetlania hal magazynowych, hal produkcyjnych lub też sklepów wielkopowierzchniowych. Ich zastosowanie na tak ogromnych powierzchniach pozwala zmniejszyć koszty oświetlenia w najlepszych okolicznościach o nawet 80%, a niżeli podczas wykorzystania lamp starszych generacji. Dodatkowo oświetlenie LED daje wysokiej jakości światło, które doskonale sprawdza się w dużych obiektach.
Na co zwrócić uwagę projektując oświetlenie LED dla przemysłu?
Niezależnie od prowadzonej działalności czy też operacji na obszarze obiektu, dobre oświetlenie pełni ważną rolę w realizowanych procesach. Dobrej jakości lampy przemysłowe LED zapewniają dostateczne oświetlenie, co wpływa bezpośrednio na wysoki komfort pracy oraz możliwość prawidłowego wykonywania codziennych czynności. Jakie są parametry, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania i zakupu oświetlenia przemysłowego?
Żywotność światła
To jeden z ważniejszych parametrów, który określa szacowany czas pracy założony przy zachowaniu wymaganego poziomu światła. Im większa żywotność lamp LED, tym mniejsza liczba awarii oraz rzadsza konieczność ich wymiany.
Skuteczność świetlna
To parametr wyrażony w jednostce Im/W (lumeny na wat). Określa on siłę strumienia, który możliwy jest do wygenerowania przy zużyciu 1 wat energii. Lampy przemysłowe LED osiągają skuteczność nawet 135 lm/W. Zwykłego rodzaju żarówki generują skuteczność od 60 do 100 Im/W.
Czas rozruchu oraz sterowanie przyciemnianiem
Czas rozruchu to czas, który jest potrzebny do uzyskania całkowitej mocy świecenia. Lampy LED są w stanie osiągnąć pełną moc właściwie bezpośrednio po ich uruchomieniu. Natomiast możliwość sterowania przyciemnianiem oraz wyposażenie w system czujników ruchu i światła jest w stanie wygenerować dodatkowe oszczędności.
CRI oraz barwa światła
Parametr CRI to współczynnik oddawania barw. Określa on jaki wpływ ma generowane przez lampę światło na oddawanie kolorów. Nie bez znaczenia jest wówczas również barwa światła. Lampy LED mogą generować światło o barwie ciepłej, zimnej lub neutralnej.
Oświetlenie w technologii LED posiada wiele zalet, zwłaszcza jeśli chodzi o działalność w branży przemysłowej. Przede wszystkim jest to oczywiście możliwość ograniczenia kosztów związanych z energią elektryczną, która z roku na rok jest coraz droższa. Warto zatem zastanowić się nad wykorzystaniem tej technologii w obiektach przemysłowych. Profesjonalne produkty znajdziecie Pańśtwo na stronie https://www.slimled.pl/.